Kontrolery sieciowe UniFi Dream Machine Pro oraz C4000 firmy Cambium Networks

  Bezpieczeństwo i stabilność sieci komputerowych ma kluczowe znaczenie dla przesyłania informacji oraz przetwarzania danych pomiędzy komputerami oraz serwerami. Ważną rolę w zapewnieniu stabilności sieci pełnią kontrolery. Na rynku znajdziemy różne tego typu urządzenia
w zależności od potrzeb i rodzaju sieci. Jednym z ciekawych urządzeń typu kontroler sieci jest UniFi Dream Machine Pro IDS/IPS 3,5 Gb/s i pamięci RAM 4 GB i pamięci wewnętrznej 16 GB. W urządzeniu zastosowano czterordzeniowy procesor Quad core ARM Cortex A57 1,7GHz. Urządzenie może być skonfigurowane z access pointem. Wśród ciekawych funkcji tego urządzenia warto wymienić obsługę VPN Pass Throug, Serwera VPN oraz DHCP. Interfejs LAN RJ 10/100/1000 to 8 portów oraz intefejs WAN RJ-45 10/100/1000 1 port. Kontroler firmy Unifi waży około 4 kg. Kolejny kontroler, który warto rozważyć przy zakupie to C4000 firmy Cambium Networks. Jest to urządzenie dedykowane dla szkół, uczelni i przedsiębiorstw. Posiada funkcję logowania społecznościowego poprzez uwierzytelnianie na Facebook i Google. C4000 posiada 50 punktów dostępowych i obsługuje do 10000 klientów. Urządzenie to posiada dwa porty Ethernet Interfaces 1 Gigabit oraz dwa porty SFP 1 Gigabit. Kontroler ma wagę 2.3 kg. Posiada procesor Intel Com C2758 2,4 GHz i jest niewielkich rozmiarów. Posiada bardzo czytelny graficzny interfejs do logowania i zarządzania tym urządzeniem. Konfiguracja urządzenia nie powinna sprawić żadnych problemów podczas instalacji. Zarządzanie urządzeniem cnMaestro c4000 jest oparte na zakładkach: pulpit nawigacyjny, powiadomienia, aktualizacja oprogramowania i narzędzia. Kontroler cnMaestro c4000 obsługuje uwierzytelnianie i autoryzację z serwerami TACACS+, RADIUS, LDAP i Active Directory i jest funkcją profesjonalną.
  Obydwa opisane urządzenia z powodzeniem mogą być zastosowane w niewielkiej firmie, szkole, czy przedsiębiorstwie. Które wybrać? Warto sprawdzić z jakimi urządzeniami będą skonfigurowane i spełnią swoje zadania w określonym rodzaju sieci.